Praktične ideje iz profesionalne kuhinje

Praktične ideje iz profesionalne kuhinje 995 666 Gastroprojekt

Usvojite praktične ideje iz profesionalne kuhinje u vlastitoj. Kuhinje u restoranu su dizajnirane da funkcioniraju učinkovito i sigurno. Izrada stotine jela dnevno zahtijeva kuhinju koja može podnijeti pritisak, olakšati brzinu i omogućiti sigurnost. Dakle, koje su tajne funkcionalnog profesionalnog prostora za kuhanje i kako neke od njih možemo prilagoditi vlastitoj užurbanoj kuhinji?

Provjerite neke praktične ideje profesionalne kuhinje:

1. Lako kretanje po radnim zonama neophodno je kako biste izbjegli sudare prilikom nošenja vrućih, teških ili oštrih predmeta. Minimalna širina prolaza trebala bi biti oko 3 metra, ako je moguće neka širina prolaza bude i veća. Mnoge kuhinje u restoranu dizajnirane su s dugačkom pločom, poznatom kao linija, gdje nekoliko kuhara može raditi jedan pored drugog.

2. Profesionalne kuhinje koriste otvorene police zbog praktičnosti. Ljepljive ruke stvaraju nered na vratima i ladicama ormara, stoga je praktično imati otvorene police za pohranu najčešće korištenih predmeta. Otvorene se police i lakše čiste. Objesite svoj omiljeni pribor na dohvat ruke.

3. Profesionalne su kuhinje od nehrđajućeg čelika (inoxa). Posuđe izvađeno izravno iz pećnice može se staviti direktno na inox bez oštećenja površine. Kao i kod većine drugih materijala za radne ploče, čelik treba redovito održavati. Nehrđajući čelik je higijenski i praktički neuništiv, zbog čega može biti malo skuplji. Sjeckanje na čeliku nikako nije dobra ideja, jer će zatupiti noževe, zato svakako koristite daske za rezanje.

4. Visoka visokotlačna slavina s dugim, fleksibilnim crijevom idealna je u profesionalnoj kuhinji. Ispire hranu s posuđa, čisti sudopere, a može i napuniti velike posude kao što su lonci i kante pored sudopera.

5. Radne ploče restorana često imaju rupe za odlaganje otpada, tako se otpadci mogu baciti ravno u smeće bez otvaranja ormarića ili podizanja poklopca prljavim rukama. Ovo može biti vrlo zgodno ako imate prostor na pultu.

6. Drvene daske za rezanje su dugovječne i higijenske. Kako biste izbjegli sukobe okusa, pokušajte držati odvojene ploče za različite zadatke: jednu za pripremu mesa; jednu za povrće; daska za luk, vlasac i češnjak; i jedna za izradu slastica, poput sjeckanja čokolade ili rezanje jagoda. Označite ih točkom u boji ili inicijalom sa strane.

7. Možete se opeći primajući vruću tavu s rukavicama za pećnicu od tanke tkanine. Umjesto toga, odlučite se za silikonske rukavice koje se protežu do zapešća. Osim topline ručke posude, zaštitit ćete ruke od prskanja kipuće vode, pare koja curi kada skinete poklopac lonca ili od rešetke vruće pećnice. Nikada nemojte hvatati vruću posudu vlažnom krpom, jer toplina brzo prođe kroz nju.

8. Mnogi aparati namijenjeni kućanstvu imaju plastične dijelove i manje snažne motore, te ne rade i ne traju jako dugo. Ako aparat koristite svakodnevno sasvim sigurno Vam je potreban profesionalni uređaj.

9. Aluminij i lijevano željezo su popularni izbori u profesionalnoj kuhinji, zbog svoje multifunkcionalnosti. Ove se posude mogu koristiti i na štednjaku i u pećnici. Bakar je također popularan u profesionalnim kuhinjama, jer ravnomjerno raspoređuje toplinu i brzo oslobađa čestice hrane kod čišćenja. Bakar za kuhanje je uvijek obložen nehrđajućim čelikom kako bi se spriječila toksičnost uzrokovana toplinom. Nemojte koristiti neobloženu bakrenu zdjelu za kuhanje.

10. Izuzetno je bitno da pod nije klizak te da se podovi lako čiste. Umor nogu možete smanjiti nošenjem dobro podstavljenih cipela. Većina restorana propisuje da kuhinjski radnici nose cipele sa zatvorenim prstima, zbog vruće tekućine ili moguće nezgode sa nožem. Stoga, mnogi kuhari nose klompe, jer podržavaju lukove stopala, dodaju visinu za dosezanje i lako se mogu izuti.

11. Prije nego počnete kuhati, odmjerite i pripremite sve sastojke. Ova praksa sprječava česte izlete do hladnjaka i ormara tijekom „špice“. Isprobajte ovaj postupak prije nego što se uhvatite u koštac sa složenim jelom – uvjerit ćete se da je to sjajna ušteda vremena i energije.

12. Restorani imaju odvojene sudopere za pranje ruku i često koriste sušilice na zrak, ali papirnati ručnici su higijensko rješenje za kućanstvo. Svakako uklonite nakit tijekom kuhanja, jer ukorijenjene čestice hrane na nakitu skrivaju klice.

13. Osigurajte da vrata hladnjaka nisu otvorena više nego što je potrebno. Vruća hrana treba proći kroz “zonu hlađenja” (razdoblje hlađenja) što je prije moguće. Kuhanu i sirovu hranu čuvajte odvojeno, a hlađenu hranu uvijek poklopite.

14. Prvu pomoć stavite na prvo mjesto. Nesreće u kuhinji su česte, a najčešće su to opekline i posjekotine. Zalihe prve pomoći držite pri ruci, osobito sterilne gaze za rane i antiseptik.

    en_GB